Nemzetközi szakmai tapasztalatcserén vesz részt az Ér Hangja Egyesület azInCo Molfetta Egyesület szervezésében, az olaszországi Molfettában, idén októberben. A Erasmus+ program által finanszírozott szakmai képzési tevékenység célja, hogy erősítse a résztvevők kommunikációs, terjesztési és népszerűsítő készségeit az Erasmus+ projektek terén.
2024. szeptember 13-17. között Nemzetközi Testvérvárosi partnertalálkozó került megrendezésre Fóton, Magyarországon, melyre városunk is meghívást kapott, és amelynek nagy örömmel tett eleget. A találkozó célja a testvérvárosi kapcsolatok erősítése és a jövőbeli együttműködések, közös pályázati lehetőségek egyeztetése a fiatalok aktív társadalmi szerepvállalásával. A szakmai konferenciából és a közösségi programokból álló többnapos rendezvényre az olaszországi San Benedetto dei Marsiból, az ukrajnai Bátyuból, az erdélyi Balavásárról és Székelyhídról érkeztek vendégek a fóti házigazdákhoz.
A találkozó eredményesen zárult. A meghívott előadók érdekes témákon keresztül hasznos tudással látták el a hallgatóságot, a kerekasztal beszélgetések pedig felszínre hozták a települések jó gyakorlatát és kihívásait egyaránt. A résztvevők nemzetiségtől függetlenül egyetértettek abban, hogy a fiatalok jelentik a jövőt, az ő meghallgatásuk, a közéletbe való aktív bevonásuk minden település sikeres fejlődésének alapja. A „hogyanok” azok, amiket a testvérvárosi találkozóról hazatérő delegációk az otthoni szakemberek bevonásával, majd a jövőbeni közös online egyeztetések alkalmával kidolgoznak, és európai uniós szinten elérhetővé tesznek.
Erasmus+ nemzetközi ifjúsági csereprogram zajlott négy országból érkezett 27 résztvevőjével Székelyhídon augusztus 30. és szeptember 6. között, melynek fő témája a média és a környezetvédelem kapcsolata volt. Az Észtországból, Magyarországról, Romániából és Szerbiából érkező fiatalok Aczél Dóra és Bíró Orsolya facilitátorok közreműködésével igyekeztek elmélyülni a média és a környezeti kérdések összetett kapcsolatában, és felfedezték, hogyan befolyásolhatja a média a fenntartható fejlődést és az ehhez kapcsolódó magatartásokat. A Média szerepe a környezetvédelemben elnevezésű projekt az Ér Hangja Egyesület szervezésében valósult meg, s fő célja felhívni a figyelmet a környezettudatosság és a fenntartható fejlődés fontosságára.
A mesterséges intelligencia volt a fő témája a gyulai (Magyarország) és székelyhídi nyugdíjascsoport szeptember eleji, háromnapos találkozójának. Mint arról korábban már beszámoltunk, az Ér Hangja Egyesület júliusban indította útjára azt az ingyenes és interaktív képzéssorozatát, melyben partnerszervezete a Premier Művészeti Szakgimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola, s melynek célcsoportját romániai és magyarországi nyugdíjasok alkotják. A Click it until you make it! (Kattints, amíg megcsinálod) elnevezésű nyertes Erasmus+ projekt fő célja, hogy oktatóvideókon keresztül tanítsák az időseket a digitális eszközök, illetve az internet hatékony és biztonságos használatára, lépést tartva a rohamosan fejlődő, egyre digitalizáltabb világunkkal.
Összesen húsz romániai és magyarországi nyugdíjas vett részt azon az ingyenes tréningen, melynek fő célja, hogy oktatóvideókon keresztül segítsenek az időseknek eligazodni a rohamosan fejlődő és egyre digitalizáltabb világunkban. A mostani workshop a júliusban elkezdődött képzéssorozat második állomása volt, tizenkét helyi nyugdíjasnak, valamint a Gyulai Nyugdíjasok Polgári Egyesülete nyolc tagjának bevonásával. Fő témája pedig az előzőhöz hasonlóan a digitális eszközök hatékony és biztonságos használata, telefonos és online csalások, információk és hírek ellenőrzése, bankkártyahasználat, online vásárlás és fizetés, illetve egyéb, a digitális technológiákkal kapcsolatos gyakorlati kérdések voltak. Ezeket a témákat a háromnapos találkozó során szakmai előadások, kerekasztal-beszélgetések és oktatóvideók segítségével járták körbe a résztvevők, utóbbiakról fontos visszajelzéseket is adtak.
A kulturális tevékenységek és a néptánc közösségépítő és megtartó erejét hivatott felmérni az az októberben induló projekt, mely három ország civil szervezetei közös pályázásának eredményeként európai uniós támogatást nyert. Ez a program azután vált szükségessé, miután a tavaly júniusban Tatán megszervezett Lépj át a szomszédba partnerségépítő találkozón a szervezetek felismerték: hasonló problémákkal küszködnek, nevezetesen az alacsony tagszámmal és a meglévő tagok megtartásának folyamatos nehézségeivel. A Tempus Közalapítvány rendezvényén folytatott közös beszélgetések során a magyarországi Fóti Közszolgáltató Nonprofit Kft., a szerbiai Flow-E.R.Környezetvédelmi Egyesület és a romániai Ér Hangja Egyesület képviselői erre az ifjúsági civil szervezeteket érintő jelenségre még nem találtak megoldást.
A média szerepe a környezetvédelemben elnevezéssel szervez Erasmus+ mobilitási programot összesen huszonnégy észtországi, magyarországi, romániai és szerbiai fiatal, valamint országonként egy-egy kísérő bevonásával az Ér Hangja Egyesület Székelyhídon augusztus 30. és szeptember 6. között. Az egyhetes találkozó során a résztvevők műhelymunkákon, képzéseken és gyakorlati tevékenységeken vesznek részt, melyek célja, hogy fejlesszék a médiatartalmak elemzéséhez szükséges képességeiket. Olyan témákat tárgyalnak majd, mint a hamis információk azonosítása, a források ellenőrzése és a hamis hírek környezetvédelemre gyakorolt hatásának megértése. Jelentkezni augusztus 10-ig lehet az alábbi linken: https://shorturl.at/4esEq, további részletek az Érhangja International Facebook–oldalon.
Oktatóvideók segítségével tartottak ingyenes tréninget romániai és magyarországi idősek számára
Interaktív tréninget szervezett romániai és magyarországi nyugdíjasok számára Székelyhídon az Ér Hangja Egyesület július 12–14. között. A workshop annak az ingyenes képzésnek a részét képezi, amely a Click it until you make it! (Kattints, amíg megcsinálod) elnevezésű nyertes Erasmus+ projekt keretében valósul meg. A képzés célja, hogy oktatóvideókon keresztül segítsék az időseket a digitális eszközök nyújtotta lehetőségek hatékony és biztonságos kihasználásában. Emellett a szervezők szem előtt tartják olyan új ismeretek átadását is, amelyek segítenek az időseknek megbirkózni a rohamosan fejlődő digitális technológiák kihívásaival.
Az újrahasznosítás a fenntartható fejlődés pillére címmel indult útjának június elején az Ér Hangja Egyesület nyertese pályázata, melynek célja, hogy könnyen érthető digitális oktatási anyagok segítségével megváltoztassák a helyiek környezetvédelemmel, különösen a hulladékok újrahasznosításával kapcsolatos magatartását, segítsenek nekik megérteni ennek hosszú- és rövidtávú fontosságát. Ezeknek a digitális oktatási anyagoknak az érdekessége, hogy négy kisfilm a IX-XII. osztályos diákok részvételével, hat animációs film pedig LEGO eszközök felhasználásával fog elkészülni.
Sikeresen zárult az Ér Hangja Egyesület több hónapos tanfolyama, amely helyi középiskolások és nyugdíjasok digitális kompetenciájának fejlesztését hivatott elősegíteni, öt helyi önkéntes fiatal közreműködésével. A projekt célja az volt, hogy a résztvevők alapvető digitális tudással gazdagodjanak, hogy biztonságosan és hasznosan tudják kihasználni az internet nyújtotta lehetőségeket mindennapi tevékenységeik során, mint például a különböző közösségi hálózatokon történő kommunikációban, online számlák fizetése, online banki szolgáltatások igénybevétele, vagy online vásárlás során, valamint felhívja a figyelmet az internet használat esetleges veszélyeire.