O miniexpoziție a marcat evenimentul final al proiectului Craftalization – Digitizarea meșteșugurilor din Valea Ierului în luna august. După cum s-a raportat anterior, proiectul, care a durat un an, are ca scop consolidarea identității culturale a minorităților etnice prin revitalizarea, reînvierea și digitalizarea a opt meșteșuguri din Valea Ierului, precum și implicarea tinerilor elevi în activități la domiciliu inițiate și implementate de aceștia în comunitățile lor locale, care conduc în mod natural la schimbări pozitive. Pe lângă aceasta, inițiativa are ca scop și creșterea atractivității turistice a zonei. Copiii implicați în proiect au putut să își încerce îndemânarea în următoarele activități meșteșugărești: fabricarea hârtiei reciclate manual, țesutul covoarelor folosind materiale textile reciclate, fabricarea tăițeilor de casă, olăritul, realizarea de machete din lemn, sculptura în lemn, croșetarea, împletirea păpușoiului de porumb.

Unele dintre obiectele de artizanat create în timpul atelierelor au fost expuse în cadrul expoziției de artă populară de mare succes, organizată la Săcueni la mijlocul lunii iulie. Deși tinerii au luat acasă în cea mai mare parte lucrările finite, au existat și câteva covoare și sculpturi în lemn pe care au ajutat să le realizeze, deoarece proiectul a avut ca scop, de asemenea, să le ofere posibilitatea de a încerca meșteșugurile care sunt acum foarte rare și care sunt încet-încet uitate în regiunea Văii Ierului. Obiectele create de meșteșugari și tineri au fost expuse la standul muzeului Săcueni, amenajat în acest scop. În cadrul evenimentului final au fost proiectate documentare despre meșteșugurile create în cadrul proiectului, al cărui scop principal este de a digitiza, arhiva, conserva și utiliza în scopuri educaționale tradițiile moștenite din trecut. Organizatorii au prezentat, de asemenea, obiectivele și rezultatele proiectului. Evenimentul a fost sprijinit de Corpul European de Solidaritate (CES) prin intermediul proiectului „Craftalization – Digitizarea meșteșugurilor din Valea Ierului” al Asociației ÉrHangja și are ca scop sensibilizarea publicului cu privire la importanța tradițiilor Văii Ierului.

Proiectul a fost posibil de realizat cu sprijinul Corpului European de Solidaritate, implementat de Asociației Ér Hangja, în parteneriat cu Liceul Teoretic Petőfi Sándor și Primăria Săcueni.