A román közösségre jellemző népi viseletekkel, hagyományokkal, táncokkal és népdalokkal ismerkedhettek a diákok március közepén a Nagyváradi Művészeti Líceumban. A program az Ér Hangja Egyesület Digitradition – A népi hagyományok, a népzene és a néptánc digitalizálása az Érmelléken elnevezésű nyertes pályázatának első eseménye volt. A februárban elkezdődött projekt kezdeti lépései után – ami a résztvevők felkészítését és az események előkészítését jelentette – látványosan mutatták be a román kultúra eme szegmenseit.

Ennek során Aurica Bonțunak, a művészeti líceum pedagógusának és román népviseletbe öltözött diákjainak, Maria Secannak, Andrada Matesnek és Ariadna Borzának közreműködésében román népdalokat hallhattunk, melyeket egy podcastfelvétel keretében sikerült bemutatni és rögzíteni az utókor számára.

Az egyesületünk által szervezett projekt célja az Érmelléken élő nemzetek hagyományainak, zenéinek, néptáncainak és népdalainak digitalizálása. A pályázat másik fontos célkitűzése a multikulturalizmus előmozdítása, illetve hogy a digitalizálás által megismertesse és népszerűsítse a néptáncot és a népzenét a helyi közösség, különösen a fiatalok körében, ugyanakkor hozzájáruljon a kistérség turisztikai vonzerejének növeléséhez is. A projekt célcsoportja a helyi etnikai közösségek tagjai, akiket a szervezők bevonnak a júliusig tartó eseményekbe.

A projekt szervezői igyekeznek megszólaltatni száz olyan román, magyar, szlovák és német nemzetiségű felnőttet, akik még ismerik a felsorolt közösségek népszokásait és hagyományait, ismerik a népdalokat, rendelkeznek népviselettel, valamint ismerik Székelyhíd és az Érmellék mikrorégiójában élő etnikai közösségre jellemző néptáncokat, népi történeteket és helyi legendákat.

Megközelítőleg négyszáz, a Petőfi Sándor Elméleti Líceumban tanuló diák, valamint az őket kísérő pedagógusok is részt vesznek a projekttevékenységekben, melyeknek lebonyolítása során a roma tanulók bevonására helyezik a legnagyobb hangsúlyt, így legalább száz roma tanuló is részt vesz a tevékenységekben.

Az elkövetkező hónapokban a magyar, a szlovák és a német hagyományokkal is megismerkedhetnek a projektben résztvevő diákok. Az Európai Szolidaritási Testület támogatásával, az Ér Hangja Egyesület szervezésében, a Petőfi Sándor Elméleti Líceum, a székelyhídi Zajgó Néptánccsoport és a székelyhídi polgármesteri hivatal partnerségével zajló projekt júliusban zárórendezvénnyel ér véget.